Tüfekler

Huğlu GX – GAMO

  0

  Avcılık sporu gelişen sporlar arasında bulunduğundan birçok firma silah av tüfekleri konusunda farklı modeller üretmeye başlamışlardır. Sektörün büyüklüğünü ve içerde dönen miktarları ela aldığınızda dünya değil sadece ülkemize bile baksak birçok devin ağzını sulandıracak rakamlara ulaşıyoruz. Av tüfeği konusunda atıcıların bir numaralı tercihi olan Huğlu 1962 yılında 165 adet üyesi ile beraber av tüfeği kooperatifi olarak kuruldu. Amacının sadece av tüfekleri ve avcılık olduğunu kanıtlayan firma bu sporun ülkemizde gelişmesi açısından önemli rol oynamıştır. Gerek AR-GE çalışmaları gerekse avcıların geri bildirimleri firmanın mekanizma ve silah özellikleri bakımından farklı modeller çıkararak avcılara birden fazla seçenek sunmasına olanak sağlamıştır. Tek kırma ile başlayan yolculuk çift kırma, süper poze, yarı otomatik, pompalı olarak devam etmiş ve her çıkarılan modelde birden fazla özellik çeşidi kullanılarak avcılara seçme şansı tanınmıştır.

  Huğlu GX – GAMO

  Huğlu GX – GAMO firmanın diğer av tüfeği Huğlu GX – 512 gibi 12 kalibrelik kurşun kullanıyor. Peki av tüfeklerinde her makaleye konu olan kalibre nedir? Kalibre bir kurşunun tüfek namlusundan çıkarken kaç adet saçma halinde çıkacağını gösteren kavramdır. 12, 20 veya 38 kalibreler avcılık sporunda avın çeşidine göre değişir. Ayı ve domuz gibi avlarda genellikle büyük saçmalar olduğundan tahrip güçleri de büyük olan 10 ve 12 kalibre kullanılırken bıldırcın, keklik ve tavşan gibi av hayvanlarında 20 ve üzeri kalibreler tercih edilir. Av tüfeklerinin birinci kuralının avcının taşımasına ve nişan pozisyonuna engel olmaması ve avcının rahat hissetmesi olduğunu bilen Huğlu ürettiği Huğlu GX – 512 ve benzeri modellerde birden fazla özellik seçeneği sunuyor. Bu modelimizde namlu boyu 51 cm’den 76 cm’e kadar 6 farklı seçenek ile karşımıza çıkıyor. Ayrıca ağırlığı 3,1 ve 3,3 kg olarak değişmektedir.  Bu saydığımız özelliklerin tamamı avcının tüfeği av esnasında taşımasına ve rahat atış pozisyonu almasını sağlayan özelliklerdir.

  Huğlu GX – GAMO modeli genel olarak güncellendiğinden resimlerine veya fiyat bilgisine sadece firmadan ulaşabilirsiniz. Dayanıklılık konusunu Alüminyum-7075 kullanarak aşan model namludan çıkan saçmaların hedefe giderken toplu halde mi yoksa dağınık mı gideceğine karar veren şok özelliği olarak mobil şok aparatları kullanmaktadır. Firma tarafından iki yıllık bir garanti süresi bulunan Huğlu GX – GAMO temizlik ve bakımların uygun ölçülerde yapılması durumunda uzun süre avdan zevk almanızı sağlayacak yarı otomatik modellerdendir.

  Huğlu GX – GAMO TEKNİK ÖZELLİKLERİ

  Kalibre ve Sistem                   : 12 Cal. Düz Gazlı – Yarı Otomatik
  Fişek Yatağı                           :  70 – 76 mm
  Namlu Boyu                           :  51,55, 61, 66, 71, 76 cm
  Emniyet                                  :  Elle
  Gravür                                    :  Yan yüzeyler
  Başlık ekosal                          :  Beyaz ve siyah ekosal seçenekleri
  Kasa                                           : Alüminyum-7075
  Üst bant                                    : 8 mm havalandırmalı
  Boy kundağı ve modeli          : Ceviz /Plastik – Standart
  El kundağı  ve modeli            : Ceviz /Plastik
  Namlu                                    : Dolu malzemeden işleme
  Namlu Krom                          : İçi beyaz sert dışı krom kaplama
  Şoklar                                     : Mobil şoku
  Ağırlık                                     : 3,1 – 3,3 kg

  Yorum yok

  Yorum yapın