Tüfekler

Ağır Silahlar

  0

  Hafif silahlardan ya da piyon silahlarından ayrıyeten kocaman yetenekli ,mürettebat vasıtasıyla kullanılan kocaman top, obüs ya da roketatar buna benzeyen asri meşguliyet silahlarına verilen ad.
  Namlu çapı 60 kalibreden (0,6 ” ya da 15 milimetre) kocaman olan silahlar tesirli silahlar, ayrıyeten ufak namlulular ise hafif silahlar olarak adlandırılır. Lakin bu kaidenin istisnaları vardır. Bir ya da 2 insan vasıtasıyla kullanılabilmeleri sebebiyle 60 milimetre’lik bozokalar ve 89 milimetre’lik süper bazokalar buna benzeyen ayrıyeten kocaman taşınır bazukalar, 57 milimetre’lik geride tepmesiz toplar bazan hafif silah olarak sınıflandırılmıştır.
  İkinci Dünya Savaşı sırasında ve savaşı takib eden yıllarda tesirli silahlar farklı biçimlerde sınıflandırıldı. Bir sınıflandırmaya gereğince tesirli silahlar 2 kısma ayrıldı: 1) Bir yerden bir öbür yere rahatça taşınabilen gezgin ya da kır tesirli silahları; 2 )Bir sahil ya da tahkimatlı bölge savunması gayeli yerleştirildikten bir bir bir bir bir sonra ,yeri katı nadiren değiştirilen sabit ya da yöresel tesirli silahlar.
  Ağır silahlar arazide kullanımlarına bağımlı olarak nişan topları ya da obüsleri, tank ve tanksavar topları ve uçaksavar silahları buna benzeyen vehleten çok özel sınıflara da ayrıldılar. Her sınıfın kendine başmaklık ihtiyaçları ve ateşleme usulleri vardır. Tesirli silahlar bazan da kullanıldıkları asker birliklerinin adlarına gereğince , ekip ,alay, tümen ,kolordu ve asker silahları biçiminde de sınıflandırıldı. Tesirli silahlar bu erken de kullanılan bir sınıflandırmaya gereğince toplar, obüsler, havanlar ve bazukalar olarak ayrılır. Benzeyen çaptaki tesirli silahlardan derinlemesine namlulu, derinlemesine menzilli ve kurşun yolu ayrıyeten ufki olanlara top; namlusu ve menzili ayrıyeten kısaltarak ve kurşun yolu uysal zemberek çizenlere obüs; çok kısaltarak namlulu kısaltarak menzilli ve çok çok çok yüksek bir açıyla ateşlendiği gayeli kurşun yolu firkete biçiminde olanlara havan ismi verilir. Hem top benzeyen zamanda obüs özelliği taşıyan ara tipler ise obüs-top olarak adlandırılır.
  Uçakların, derinlemesine menzilli roketlerin ve güdümlü füzelerin geliştirilmesi ayrıyeten karmakarışık sınıflandırmaların ortaya çıkmasına yollar açmıştır. Günümüzde tesirli silahlar yerden yere, yerden havaya, naçiz yere ve naçiz havaya şeklinde de sınıflandırılmıştır .

  İnceleme
  Bu bilgi yararlı mı?
  2011 yılından beri SilahGalerisi.com için araştırmalar yapıp silah severlere en kaliteli bilgileri sunmak için çalışmaktayım.

  Yorum yok

  Yorum yapın