Tabancalar

Girsan MC 15

  0

  Firma olarak bakıldığında silah sektöründe yeri ayrı olan Girsan TİŞAŞ ile beraber Karadeniz bölgesindeki kullanıcılara birçok farklı seçenek sunuyor. Tabanca alanında kendisini geliştiren ve yeni yeni av tüfeği alanına giriş yapan firma aslında çok eski değil. 1994 yani 20 sene önce kurulan Girsan 1 yıl sonra ilk model üretimlerini yapmışlardır. Compact ve Regard adı verdikleri tabancalardan en son çıkarılan MC 27 modeline kadar kullanıcıların alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını göz önüne alan firma yıllık 60 bine adet imalat ile sözü edilir bir yerdedir. Uzunluk, ağırlık, kurşun kapasitesi ve kalibresi gibi konularda farklı modeller çıkarılması savunma amacı ile edinilen tabancaların verimli kullanılmasını sağlamaktadır.

  Girsan MC 15 (Siyah )

  Girsan MC 15 yarı otomatik tabancalar arasında bulunmasına rağmen özellik olarak hem tek hareketli hem de çift hareketli tetik tertibatı kullanmaktadır. Kısa geri tepmeli çalışma sistemi ve savunma esnasında atış gücünü kendisinde tutmayı amaçlayan 15 adet kurşun kapasitesi ile firmanın önde gelen modelleri arasındadır. 197 m ve 895 gr özellikleri ile ortalama tabanca modellerinden olan Girsan MC 15 nişan hattında kırlangıç geçme arpacık, kırlangıç geçme  yarıklı gez(ayarlı gez opsiyoneldir) kullanmaktadır. 106 mm namlu uzunluğunun yanı sıra etkili menzilinin 80 m ve mermi ilk hızının 363 m/sn olması dikkat çeken diğer özellikleri arasında bulunuyor. Uzun vadede kullanım veriminde sorun yaşanmaması için bir tabancanın en önemli parçalarından olan namlusunun soğuk dövme metodu ile üretilmesi atış ömrünü etkilemiştir. Ortalama tabanca namlularının 25.000 atış ömrü varken Girsan MC 15 bu atış adedini 30.000’e çıkarmıştır.

  Girsan MC 15 Siyah 1.260 TL, Girsan MC 15 Parlak Beyaz ise 1.515 TL olarak belirlenmiştir. Namludan çıkan kurşunun dönüş özelliğini sağlayan yiv özelliği olarak Sağ Yönde 6 Adet (250 mm) kullanılıyor. Girsan tarafından onarım ve bakım hizmetlerinin garanti süresince üstlendiği Girsan MC 15 kullanıcının gerekli temizlikleri yapması neticesinde uzun süre verimli olarak kullanılmaktadır. Emniyet mandalı, iğne emniyet bloğu, horoz emniyeti, haznede mermi olduğunu gösteren tırnak üzeri işareti çeşitleri olan emniyet sistemi dışında görsel açıdan kullanılan malzemeler ile yanınızda havalı olarak taşıyabileceğiniz modellerdendir.

  Girsan MC 15 TEKNİK ÖZELLİKLERİ

  Kalibre ve Sistem                   : 9 mm x19 – Yarı Otomatik Tek/ Çift Hareketli
  Çalışma Sistemi                     :  Kısa Geri Tepmeli
  Uzunluk                                  :  197,5  mm
  Yükseklik                                :  137 mm
  Genişlik                                  :  33 mm
  Ağırlık (Boş Şarjörsüz)           :  895 gr
  Şarjör Kapasitesi                   :  15
  Boş ve Dolu şarjör Ağırlığı     :  90 gr -263 gr
  Namlu uzunluğu ve Yivler      : 106,4 mm – Sağ Yönde 6 Adet (250 mm)
  Namlu İmalat Yöntemi          : Soğuk Dövme
  Nişan düzeni ve hat               : Kırlangıç Geçme Arpacık, Kırlangıç Geçme  Yarıklı Gez(Ayarlı Gez Opsiyoneldir)– 145 mm
  Etkili Menzil                           : 80 m ( ±10 m )
  Mermi İlk hızı                         : 363 m/sn
  Emniyet Sistemi:                    : Emniyet Mandalı, İğne Emniyet Bloğu, Horoz Emniyeti, Haznede Mermi Olduğunu Gösteren Tırnak Üzeri İşareti

  Yorum yok

  Yorum yapın