Tabancalar

Beretta 3032 Tomcat Tabanca

  0

  Öncelikle sizlere genel olarak Beretta tabancaları hakkında bilgi vereceğiz. Bu üretici firma hakkında bilgiler edindikten sonra özel olarak Beretta 3032 tabancasının teknik özelliklerine geçeceğiz.

  Venedikli bir silah yapımcısı olan Maestro Bartolomeo Beretta tarafından kurulmuş olan be neredeyse dünyanın en eski ve büyük silah fabrikalarından bir tanesidir. Bu firmanın üretmiş olduğu silahlar ise çok uzun zamandır polisler, sivil atıcılar ve dahası ordular tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra büyük beğeni ile takip edilmektedir. Daha sonra ise 2. Dünya savaşında İtalyan ordusunu silahlandırmış olan firma ise bu savaştan sonra da üretime devam ederek ABD tarafından İtalyan ordusuna verilmiş olan M1 Garanları olarak geliştirilmeye devam edilmektedir. Hatta bundan öte Beretta BM59 tabancasını geliştirmiş ve 1997’ye kadar İtalya için muharebe tüfeklerinin teminatını yapmıştır.

  Bu firma neredeyse 400 yıldır Beretta ailesi tarafından idare edilmektedir.
  Küreselleşme sonucunda ise birçok yerli ve yabancı firmaları da satın almış ve kendisini git gide büyütmüştür. Bu firmalardan birisi de Türk olan Vursan firmasıdır ve Beretta’nın stoeger firması tarafından da satın alınmıştır. Ve bu firmanın üretmiş olduğu en meşhur model ise Beretta 92 American Colt 1911’in geliştirilmiş olan bir diğer versiyonudur. Dünyada ise neredeyse binlerce satılmıştır. Aynı silahın askeri geliştirilmiş olanı ise Beretta M9 ABD ordusu ile anlaşma yapılarak 500.000 adet satılmıştır. Ayrıca muhakkak bilinmelidir ki bu firma yalnızca siyah değil atıcılık sporu konusunda da birçok ürettiği aksesuar ile ünlenmiştir.
  Bu silah aynı zamanda bilindiği üzere İtalyaya büyük destek vermiştir. Aynı zamanda yapımında yardımcı olan ise Amerika’dır birçok silahın kalibrelik versiyonu ve mermi sayısı gibi teknik özellikleri mevcuttur. Elbette tabancalar kullanıldığı merminin gücüne göre de değişiklik gösterir. Silahın ağır ve büyük olması birçok kullanıcı tarafından olumsuz olarak bilinir. Ağır olan silah her zaman kullanışlı değildir. Emniyet kilidi de mevcut değilse kullanımı oldukça zordur.nasıl ki tüfek gibi silah türleri çok fazla tercih edilmez. Bu da aynı şekilde boyuta göre değişiklik gösterir. Önceden beridir atışları kolaylaştırmak için küçük tabancalar tercih edilir. Hala piyasada bulunan cep tabancaları ise günümüzde en çok satılan tabancalardandır.

  Bu tabancanın ağırlığı ise 1-2 kg arasında değişim gösterebilir. Birçok silahta olan ve korkutan özellik geri tepme bu tabanca da yok denecek kadar azdır. Size her zaman kolaylık sağlayan bu tabancaya güvenebilirsiniz. Ayrıca birçok televizyon dizilerinde gibi yerlerde kullanılıyor olması bu silahın satın alınma işlemini hızlandırmıştır.
  Boyuna göre yarı otomatik olmasını ve sıkma gücünü düşünecek olursak bir çelik yeleğe zarar verecek kadar kuvvetli olduğunu söyleyebiliriz. Ağır olan silahlara kıyasla içerisinde bulunan menzil kullanım kolaylığı vermektedir.

  Yarı otomatik olan bu tabanca sayesinde atış isabetinde oldukça üst seviyelerde gidilmektedir. Etkili olma mesafesinin namlusuna göre değiştiğini söyleyebiliriz. Örnek verecek olursak 200mm’lik namlularda 250 metreye yakındır. İçinde kullanılan malzemelerin kalitesine bakacak olursak namlunun aşınma zamanı azalır ve içindeki mermi ile paralellik göstererek uyum sağlanır. Bu da elbette daha da isabetli bir atışa neden olur.
  Alfa defender silahını daha önce duymamış olabilirsiniz, dünyanın en önde gelen yarı otomatik tabancalardan bir tanesi olan bu marka şimdiler de Aberetta 3032 Tomcat ile yarışmaktadır.
  Cep silahı adıyla da anılan bu tabanca şimdilerde de en çok tercih edilmektedir. Diğer silahlara kıyasla her zaman birçok özelliği ile ön planda olmaya devam etmektedir. Ağırlığı, namlu uzunluğu iyidir.

  Yorum yok

  Yorum yapın