Tabancalar

Astra Model 900

  0

  Astra silahlarının serisinden bir tanesi olan Model 900 bugüne kadar en çok kullanılan modellerden bir tanesidir. Namlu uzunluğu ve bunun yanında mermi kapasitesi en çok kullanışlı olmasının nedenlerindendir. Rahat taşınabilir kılıfı sayesinde her türlü riske karşın kendini koruyabilir. Sürekli emniyette bulundurarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Her zaman her hava koşulunda kullanabilmeniz mümkündür. Diğer Astra tabancalar gibi İspanya’da üretilmiştir. Ardından birçok testten geçerek onaylanmıştır. Üretime sunulduktan sonra birçok şirket tarafından geliştirilmiştir. Şimdilerde ise en çok kullanılan tabancaların başında gelmektedir. Bunlarla beraber altın kaplama özelliği sayesinde daha da gözde bir hal almıştır. Her zaman kullanıma açık olmayıp yere düşme riskine karşın emniyet kilidinin olması bir diğer özelliktir. Astra 400 modeline benzer şekilde temel olarak SigSauer mekanik özelliklerini taşımaktadır. Ön kısmında kullanılan elektrokimyasal kaynaklar ile sabitlenmiştir. Şimdiye kadar birçok Jandarma ve polis teşkilatlarında kullanılıyor olması önemli bir özelliğidir.

  Üzerinde bulunan emniyet mandalı sayesinde rahatlıkla kullanılabilir haldedir. İğne kilidi ile ön parçayı kilitler. Aynı yükseklikteki tek tip gez ile birlikte üretilmiştir. Namlunun kilit blığu ayrı bir parçadır. Namlu üst ve alt kilit dişleri ile SW’un kilit şekline benzemektedir. Horoz tulumbası ve iğne kilidi manevelası Sig’ler ile nerdeyse aynıdır. Tetik kolu yaylarında kızak yakalama manevelası ve diğer yaylarında bazı değişiklikler olup sökme mandallarını ise sağ tarafa yerleştirmişlerdir.

  Bu silahların bir diğer özelliği ise komple çelikten olmasıdır. Bu gövde dayanımı ve gerektiğinde boyanması için büyük bir avantajdır. Fakat şu dezavantajı da vardır ki ağırlığı da çelikle birlikte artar. Bu silahı tercih eden kişiler bilmelidir ki Astra artık hayatta olmayan bir firmadır.

  Teknik Özelliklerinden bazıları;
  Çapı : 9mm
  Fişek ebadı: 9.19mm
  Tabanca uzunluğu: 192.5 mm
  Namlu uzunluğu: 109mm
  Ağırlığı: 1025 gr
  Şarjör kapasitesi: 17 Fişek
  Yiv-Set adedi: 6

  Bir hayli ağır olması ise hem çelik olması açısından sevindirici hem de taşıması açısından zordur. Bununla birlikte belinizde taşımak için kılıfı da eklerseniz sizin için daha da zor bir hal alabilir. Hepsinin yanında dikkat edilmesi gereken bir diğer özelliği emniyet kilididir. Eğer kapatmadan belinize takmaya çalışacak olursanız aniden çalışması durumunda kendini ateşleme gibi bir riske sahiptir. Kendi kendisini ateşleme riskinden dolayı her zaman emniyette bulundurmalısınız. Silahın boyutunun küçük fakat ağırlığının fazla olması geri tepmeyi artırmaktadır. Geri tepmesinin yüksek oluşu bazı uygulamalar için geçerlidir. Versiyonlarına ve çeşitlerine göre değişiklik gösteren silah çeşitleri her zaman aynı doğrultuda olmayabilir.

  Kimi zaman çelik yeleklerde dahi kullanımı işe yarayan bu model sayesinde birçok tüfekle eşit görebilirsiniz. Menzilinden namlusuna kadar birçok açıdan kullanışlı olmasının yanında kullanışlı olmayan özellikleri de vardır namlu ile mermi sayısı arasında bir uyum olması oldukça önemlidir. Yüksek kalite çelik kullanılmış olması her zaman işinize yarayacaktır. Kendi kendisinin ateş almaması için kılıf bulundurmanız muhakkak gerekmektedir.
  Hem sağ hem de sol elinizle kullanabilme özelliği sayesinde avantajı artmaktadır. Diğer tabancalarla kıyas edildiğin geri tepme riski az görülmektedir. Sert bir namluya sahip olması ve üretime geçilmeden önce büyük deneylerden geçiriliyor olması da bir diğer faydasıdır. İspanya da üretiliyor ve bunun yanında en önemli şirketlerin deneyinden geçtiği için size fayda sağlamaktadır. Namlusu blok ve dökümlü tek parça şeklindedir. Önden bakıldığında üçgen şeklinde oluşu çabuk soğumasında fayda sağlamaktadır. Polislerin tercihi olan Astra modellerini siz de denemelisiniz.

  İnceleme
  Bu bilgi yararlı mı?
  2011 yılından beri SilahGalerisi.com için araştırmalar yapıp silah severlere en kaliteli bilgileri sunmak için çalışmaktayım.

  Yorum yok

  Yorum yapın