Tabancalar

ASP Tabanca

  0

  Gizlenmiş mevzilerden sessiz ateş açma, düşmanın insan kaynakları ve hafif şekilde tekniklerin imha etmesi için öngörülür.
  Silah ilk olarak 40 S&W ve 9mm Parabellum mermileri kullanmak için tasarlandı anca sonradan ise 45 ACO kullanan modeli üretildi ve en son ise USP’ler arasında 357 SİG mermisini kullanan tek model olarak geliştirildi. Amerikan Ordusu için sonradan ihraç edildi. Üretimden sonra yapılan testlerde önemli bir sorun yaşanmadan 24.000 üzerinde atış yapılabildiği gözlemlenmiştir.

  Genel özellikleri;

  • Mermi 45 ACP
  • Ağırlık 1500g
  • Uzunluk/Yükseklik 225m/145mm
  • Namlu Uzunluğu 150mm
  • Uzunluğu ise susturucu ile 410mm
  • Hazne İçeriği 10/14 mermi

  Dayanıklılığına bakacak olursak; yine yapılan testlerde silah -42 soğukluğunda uzun süre tutulmuştur. Donduktan sonra ateş denemesi yapılmış ve yeniden dondurulmuştur. Daha sonra ise 67 derecede ateş denemesi yapılmıştır. Bu sıcaklık testleri bir süre devam ettirilmiş ve sonun ise herhangi bir ters etki yapmamıştır. Aynı şekilde yağmurda ve çamurda yapılan testlerden de başarıyla geçmiştir. Suyun içinde üzerine tuz spreyi sıkılarak kullanılmış ve bunlar da ters etki yapmamıştır.
  Yarı otomatik tabanca olma özelliğini içinde barındırmaktadır. Mermi kapasitesinin oldukça yüksek olması bu tabancanın bir diğer özelliğidir. Kullanılan mermilerden dolayı oldukça güçlü bir tabancadır. Kullanılan malzemeler ve versiyonu sayesinde geri tepmesi yüksektir. Ağırlığının ise çok fazla olmaması kullanışlı olma nedenlerindendir. Birçok silah kullanıcısı ASP silahtan memnun kaldıklarını dile getirmektedir. Namlusunun üçgen tasarıma benzemesi sonucunda namlunun çabuk soğuması etkilidir.

  Bazen çelik yelekleri dahi delebilme özelliği sayesinde düşmanı etkisiz hale getirebilirsiniz. Çoğu tabancaya göre ağırlığının normal olması menzil boyutunu da etkilemektedir. Hatta bazen çelik yelekten öte  kevlar yeleğini bile delebilmektedir.  Atış isabetini oldukça başarılı yapabilme özelliği ile etkili mesafesi yaklaşık 152 mm lik namlularda ise 200 metredir. Namlu içi ile mermi arasında uyumluluk zenginleştirilmekte ve bu da atış isabetini oldukça yüksek kılmaktadır. Tetik köprüsü ise iki el şeklinde kullanmalı olarak tasarlanmıştır. Kabzası da oldukça rahattır ve hızlı şekilde tabancayı kullanmaya müsaittir. Şarjörde mermi bitmesi durumunda diğer yarı otomatik silahlarda olduğu gibi sürgüsü açık kalmaktadır. Bu sebepten kullanımı oldukça rahattır.

  Yüksek kalite çelikten imal ediliyor olması daha da çekici bir özelliğidir. Oluşabilecek kazalara karşın böyle bir özelliğinin olması silahı önemli yapar.
  Namlusundan mermisinden kabzasından menzilinden gibi birçok özelliği ile mükemmel bir tabancadır. Bugüne kadar kullanılmış olan diziler ve filmlerde sık sık bu tabancaya rastlayabilirsiniz. Üretim yapan ülkenin kendi polis teşkilatlarında kullanıyor olmaları ise tabancanın güvenli olduğunun ispatıdır. Her zaman her şekilde emniyet kilidini kullanabilir ve risklere karşı önlem almış olabilirsiniz. Daha da kullanışlı olmasını sağlamak amacıyla yedek parçaları da yanınızda bulundurmalısınız.
  Temizleme şeklinin oldukça rahat olması kullanma ihtimalini artırır. Emniyeti ile birlikte kullanılması her zaman daha faydalıdır. Birçok açıdan kullanmaya müsait olmasına bir yenisini ekleyecek olursak hem sağ hem de sol el ile rahatça kullanılabiliyor olunmasını ekleyebiliriz. Bunun yanı sıra birçok açıdan sizlere faydası dokunmaktadır. Mekanik bir sisteminin olması ve yarı otomatik tabanca olması her zaman pozitif bir fayda sağlamaktadır. Bunların yanında güç tasarrufunun var olması da büyük etkendir. Her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz kılıfı ile birlikte belinize takabilir ve kolaylık sağlayabilirsiniz. Emniyet kilidini açık bırakarak yere düşmesi durumunda dahi kendi kendisine ateş etme özelliğini kapatabilirsiniz. Ağırlık ve çelik durumu sayesinde elle tek tek atış yapabilirsiniz.

  İnceleme
  Bu bilgi yararlı mı?
  2011 yılından beri SilahGalerisi.com için araştırmalar yapıp silah severlere en kaliteli bilgileri sunmak için çalışmaktayım.

  Yorum yok

  Yorum yapın