Tabancalar

Arsenal P-M02 Tabanca

  0

  Tabanca çeşitlerinden bir başkası da karşımıza Arsenal P-M02 adı altın çıkmaktadır. Bu yazımızda sizlere tabancamız hakkında geniş bilgiler vermeye çalışacağız.
  Arcus silaha benzer olarak Bulgaristan tarafından üretilen bu tabanca daha önce Rus Makarov PM tabancasını kopyalayan ve imal Bulgar Arsenal silah fabrikasının en son ürünüdür. Arsenal P-M02 1999 yılından bugüne kadar üretilmiş olan yarı otomatik bir tabancadır.

  Özelliklerinden bazıları şunlardır;

  • Ağırlığı yaklaşık 760g
  • Uzunluğu 180mm
  • Namlu uzunlupu 103.6mm
  • Kartuş 9.19mm Parabellum
  • 9 mm Kalibreli
  • Namlu çıkış hızı 340m / s
  • Azami menzili 50m
  • Sisten ise 15-yuvarlak çıkarılabilir kutu şarjör

  Daha önceleri kopyası yapılmış olan Bulgar Arsenal’ların en son üretilen modelidir. Çift eylemi ve yarı otomatik bu silah markaları ateşliler arasındaki son trendleri takip edebilir ve piyasaya da aynı şekilde modern olarak sunulabilen bir tüfek benzeridir. Optik olan uçları ile nişan alma yapısı, manuel emniyeti ve rahat taşınabilmesi en büyük tercih edilme nedenlerinden bir tanesidir.  Şarjör kapasitesi yaklaşık 15 mermidir ve namlu uzunluğu 104 mm olarak ölçülmüştür. Toplam uzunluğu ise 180 mm olan tabancanın yüksüz hali 760 gram olarak tartılmıştır. 9.19 kalibreli olarak kullanıcılara sunulmuştur.

  Arsenal Tabanca olan P-M02 kompakt ordu ve polis kuvvetlerinin ihtiyacı için oldukça idealdir. 50m yakın mesafeden kadar düşman insan gücü yok ve kendini savunma ve spor çekimi için amaçlanan bir kişisel öz-yükleme silahtır. Bu tabanca yangın, dergi kapasite ve atış poligonu muharebe oranı olarak ordu tabancalar ve taktik yetenekleri mevcuttur. Fakat önemli ölçüde kullanıcıların aralığını büyütür bununla birlikte kompakt tabanca genel boyutları da vardır.
  P-M02 ve hayat Kompakt derece sayesinde arttırılır ve buna takviye olarak polimer çerçeve vb ekler kullanılır. İstediğiniz zaman el feneri ve taktik lazer ekleyebilirsiniz. Siyah yemek yüzeyinde üç beyaz noktalar mevcuttur.
  Bulgaristan tarafından üretilen birçok tabanca çok tutulmuştur. Dizilerde ve filmlerde kullanılmış olmaları sebebiyle tercih edilme seçenekleri artmıştır. Kolay taşınabilmesi, kılıfının çıkarılıp takılıyor olması ve bunun yanında dürbün, lazer özelliklerinin isteğe göre takılması bir diğer özelliktir. Uzak mesafeden dahi nişan alabilme imkanı daha da çekici kılan özelliklerdendir. Standart üretim olan mermilerle çalışır ve yaklaşık 15 adet mermi alabilir. Yüksek kalite çelikten yapılmış olması yere düşme ihtimaline karşı kendini korur.

  Güçlü emniyet özellikleri sayesinde kendi kendini hiçbir zaman ateşlemez. Yanında yedek parçaları ile birlikte verilmiş olması her türlü riske karşı dayanıklı kılmaya nedendir. Sağ ve sol el ile rahatça kullanılabilme özelliği sayesinde atış isabetinde bir o kadar yardımcıdır.

  Birçok silahın geri tepme özelliğine karşın bu Arsenal P-M02 tabancasında daha az bilinmektedir. Ağırlık uzunluk mühimmat etkili menzil özellikleri birbirleriyle oldukça uyumludur. Etkili menzili ise yaklaşık 50 metre civarındadır.  Çoğu tabancaya kıyasla ağırlığının az olmasına rağmen yine onlara kıyasla uzun bir menzili vardır. Türk polislerinin kullandığı hafif makineli IMI UZİ’lerden ağırlığı daha azdır. Tetik köprüsü iki el şeklinde kullanılmalı olarak tasarlanmıştır ve kabzası da bunun yanında oldukça rahattır ve hızlı şekilde tabancayı kullanmaya müsaittir. Otomatik tabancalara benzer şekilde sürgüsü açık kalmaktadır. Tabancayı emniyete aldığınız takdirde kendisini ateşlemesi söz konusu olamaz. Oldukça yüksek kalite çelikten imal edilmiştir. Bu da bir diğer önemli özelliğidir.

  Yakın mesafede nefsi müdafa olarak kullanılabilen hafif bit tabancadır ve sadece piston yapısı desert eagle’a benzer. Ruhsatı ile kullanılması oldukça önemlidir.

  Yorum yok

  Yorum yapın