Tabancalar

Arcus 94 Tabanca

  0

  Bu tabanca ve devamı olan modeller Bulgaristan tarafından üretilmektedir. Orada bulunan kuvvetlerin ve teşkilatların bu silahları kullanıyor olması sağlamlığını kanıtlamaktadır. Arcus 94 ise yarı otomatik olarak bilinmektedir, Cal.  9 x 19 mm fişek atmaktadır. Tek hareket biçimiyle kullanılır. Boyutları ve hafifliği açısından oldukça elverişlidir. Farklı renklerinin bulunuyor olması ise daha da çekici kılan bir diğer özelliğidir. Kabzeleri özellikleri ise kauçuk, ergonomik ya da klasik ceviz şeklindedir.fiyatının da çok fazla olmaması bu tabancayı özel kılan bir diğer özelliktir.

  Arcus 94 tabanca birçok televizyon dizilerinde kullanılması itibariyle oldukça ön planda durmaktadır. Bulgar şirketi olan Arcus tarafından geliştirilmiş olması Burgar Ordusu ve Polisi tarafından da kabul edilmiş ve aynı zamanda ihracatı da yapılmış olmaktadır. Konforlu, güvenilir ve emniyetli bir tabanca olması çekici kılan bir diğer özelliğidir.

  Arcus 94 Tabancası yarı otomatik tipli bir tabancadır. Ağırlığı yüksüz olarak yaklaşık 970 g 950 g ile değişmektedir. Uzunluğu ise 203 mm 203 mm olarak bilinmektedir.
  Bu tabanca en iyi işlenmiş ve görsel olarak geliştirilmiştir. Çift hareketli tetiğe ve otomatik iğneye sahip olması bu tabancanın en iyi özelliklerinden bir tanesidir. Arcus 94 sivil Pazar için üretildikten sonra dünya geneline ihraç edilmeye başlanmıştır. Arcus 94 geri tepme ile çalışan kilitli sürgülü silahlardır. Namluyu kilitlemek oldukça önemlidir bu sebepten serbest bırakmak için gövdeyle etkileşimli bir mil kullanılır.  Ayrıca bu tabanca Browning High-Power stili tek hareketli tetiğe ve horoza da sahiptir. Gövdesinin sol tarafında emniyet mandalı da bulunmaktadır. Sürgüsünü tam anlamıyla yerine oturtmadan ateş etmesini engelleyen özel bir mekanizmaya sahiptir. Kapasitesi yaklaşık 13+1 şeklindedir.

  Arcus tabanca çeşitlerinin ve Arcus 94 tabancasının gövde ve süngüleri çelikten imal edilmiştir. Aynı zamanda polimerden veya ağaçtan imal edilmiş özel kabza panelleri vardır. Üç nokta görüş sistemine sahip olması silahın bir diğer özelliğidir.
  Arcus 94 tabancası Arcus 98 ile oldukça benzerdir. Farklı olan tek özellikleri ise Arcus 94 tabancasının çift hareketli tetiği ve şarjör kapasitesinin daha yüksek olmasıdır. Yaklaşık 15+1 lik bir kapasiteye sahiptir. Emniyet mandalında ise ek olarak otomatik iğne emniyeti vardır. Rahat kullanışlı, güvenli ve dayanıklı olması da bir diğer özelliğidir.

  Özetle bir kez daha önemli özelliklerini söyleyecek olursak Arcus 94 tabancasının namlu uzunluğu 118.5mm dir.
  Silah uzunluğu: 203mm
  Silah genişliği: 12mm
  Kalibre: 9mm
  Şarjör Kapasitesi: 13+1
  Silah Ağırlığı: 950 gr
  Menşei: by Bulgarian Company

  Birçok silahın geri tepme özelliğine karşın bu silah çeşidi o riski aza indirmektedir. Kendini ateşlememesi için özel olarak emniyet kilidinin var olması çekici kılan bir başka özelliğidir. Kılıfı sayesinde belinize takabilir ve çok hızlı bir şekilde çıkarmayı sağlayabilirsiniz. Çeşitli renklerinin bulunması ve özel çelikten üretiliyor olması Arcus tabancalarını özel kılar. Amerika üretimi silahlara karşın Bulgaristan tarafından üretiliyor olması farklı bir özelliğidir ve kullanışlı olma ihtimalini artırır. Bunların yanı sıra emniyete alındığında diğer tabancaların aksine ateşleme iğnesi çalışmaz ve kendini durdurur. Bu sebepten oluşabilecek kazalara nispeten tabanca yere düştüğünde ateş almaz. Lazer ve dürbünü dilediğiniz şekilde takabilme özelliği de mevcuttur. Diğer tabancalara kıyasla birçok özelliği vardır ve bugüne kadar en çok rağbet gören tabancalardan bir tanesi olmuştur. İster sol elinizde ister sağ elinizle rahatlıkla kullanabilirsiniz. Farklı versiyonlar da üretmeye devam eden Arcus sayesinde hayatınızı daha da güvenli hale getirebilirsiniz.

  Yorum yok

  Yorum yapın