Tabancalar

AMT Automag 2

  0

  Çok özel bir parça olarak 2 km menzille dünyanın en uzun mesafeli tabancasıdır. 1980’lerin sonunda ortaya çıkan bu türün tabancaları yaklaşık 15 yıl önce Harry Sanford tarafından sahip olunan ve AMT ile çalışan şirketler tarafınca üretilmiştir. Daha sonra ise Automag haklarının satılmasıyla 2004 yılında yeniden kurulan  Yüksek Standart Corporatioun Automag tabanca yapacağını duyurdu. Ayrıca ABD tarafından üretilen bu ürünler 50 kalibrelik desert eagle’lara alternatif olan gene aynı 50 ae cephanesini kullanan yarı otomatik tabancasıdır. Aynı zamanda dünyadaki en güçlü yarı otomatik tabancalardan bir tanesidir. 165mm namlusu vardır. Geniş kalibreli yarı-otomatik tabancalar sınıfından rakibi desert eagle’ya göre daha düşük kaliteye sahiptir. Fakat 1,3 kg ağırlığında olması ile 2 kilogramlık deagle’a güzel bir alternatif oluşturur.

  Silah namlu uzunluğu: 152 mm
  Silah uzunluğu: 210 mm
  Silah genişliği: 14 mm
  Kalibre: 22 WMR
  Şarjör kapasitesi: 9+1
  Silah ağırlığı: 910 gr
  Menşei: in1999,USA

  7 Mermilik bir şarjör kapasitesi vardır. Diğer kardeşlerinin yanı sıra namlunun önünde, sürgünün ucunda ve her iki tarafta bulunan kompensatör çıkışlarıdır. Av sırasında kullanılabilen bu silah türü oldukça güçlü bir etkiye sahiptir. Birçok İsrail üretimi silaha karşın olan bu silah türü  dünyadaki en önde gelen tabancalardan bir tanesidir. Kullanılan merminin modeline göre de ateşleme farklılığı gösteren bu tabanca sayesinde av yapmak daha eğlenceli olabilir.


  Ağırlığının fazla olması ise kullanılan çelikten kaynaklanmaktadır. Bu sebepten zorlu bir şekilde ateş etme ihtimali olabilir. Özel emniyeti özelliği sayesinde kendi halinde duran AMT Automag tabancası kendini ateşlemez. Bununla beraber geri tepmesinin fazla olması normaldir. Kendi emniyeti ve kılıfı sayesinde daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. Namlusunun tam bir parça şeklinde olması ise bir diğer avantajdır. Öte yandan bölük bölük ve parça parça olan namlular olumsuz etkilere neden olabilir. Televizyon programlarında, dizilerde, filmlerde kullanılan bu silahın dünyadaki en önde gelen yarı otomatik olması normaldir. Önden bakıldığı zaman namlusunun yuvarlak olması iyi bir özelliğidir. Ateş ettikten hemen sonra kısa zamanda kendi kendini soğutarak size zarar vermesini önler.

  Bazen çelik yelekleri dahi delebilecek noktaya gelen bu silahın ağırlığı oldukça fazladır. Türk polislerinin kullanmış olduğu hafif makineli IMI UZİ’lere kıyasla daha ağırdır. Çoğu tabancaya kıyasla daha ağır olmasına rağmen kısa bir menzil bulundurur. Bu da bir diğer özelliğidir. Kabzasının son derece rahat olması  onun hızlı bir şekilde kullanmanıza olanak sağlar. Eğer tabanca emniyete alınırsa horozu bulunan tabancalara kıyasla ateşleme iğnesi çalışmaz.  Bu sebepten yüksek kalite çelikten üretilmiştir. Geri tepmesi de diğer tabancalara kıyasla pek fazla değildir. Şarjör sürgüsü en fazla üne sahip olan parçalardandır. Yanında taşıyabileceğiniz yedek parçalar sayesinde kullanışlı olma ihtimali fazladır. Kendine özgü parçalarının bulunması sebebiyle diğer tabancalara ait parçalarla çalışmaz. Bu da kendi kendine ateş alma ihtimaline karşı bir önlemdir. Gaz basıncıyla çalıştığından ötürü temizleme ve bakım isteyen bir tabancadır. İhmale gelmemesi gerekir.

  Otomatik olma özelliği sayesinde zahmetsiz olduğu kadar zahmetlidir de. Ateş alma riskini azaltarak ağırlığını artırmıştır. Özel emniyeti ve yine kendine özel parçaları sayesinde kullanımı oldukça rahattır. Kılıfı ile birlikte muhafaza ederek kendinizi daha da koruyabilirsiniz. Dilerseniz dışını altın kaplamayla daha da gösterişli bir hale getirebilirsiniz. Her zaman fayda sağlamak amacıyla üretilmiş ve kazalara karşı önlemi alınmıştır. Bunun için dikkat ederek kendinizi koruma amaçlı kullanabilirsiniz, emniyet kilidini açmayı unutmayın.

   

  Yorum yok

  Yorum yapın