Tabancalar

Alfa Combat Tabanca

  0

  21. Yüzyılın ikinci yarısında ağırlıklı olmak üzere  gerek silah endüstrisinin ihtiyacını karşılamak gerekse bireysel silahlanmanın yarattığı talebi cevaplamak için bir çok ülke silah üretimine önem verdi. Bu piyasada Çek Cumhuriyeti silah endüstrisi,  ALFA tabanca serisi ile kendine önemli bir yer buldu.Majör tabanca diye de adlandırdığımız kullanım alanına giren bu tabancalar, tek atımlık ,yarı-tam otomatik ve makineli olarak kısımlara ayrılmaktadır.Çek Cumhuriyeti, 1980’de ALFA Combat, 1982’de ise ALFA Defender ‘in seri üretimine başladı.Yarı-otomatik silah olarak üretilen ALFA Combat, Çek Cumhuriyeti’nde bireysel silahlanmanın serbestleşmediği dönemlerinde  öncelikli olarak asayiş ekipleri, avcılık faaliyetleri ve güvenlik sebebiyle kullanılan ALFA Combat ileriki dönemlerinde kişisel güvenlik açısından Avrupa’da oldukça kullanılan bir silah haline geldi. ALFA serisinin silahlarında ve diğer hafif  tabancalarda da tercih edilen 9x19mm parabellum mermi kullanımlı olacak şekilde tasarlanan seri ayrıca 15 mermilik cephane kapasitesi  ile bu endüstride kendine önemli  bir kullanım alanı yaratmıştır. Yine de ALFA Combat serisinin öncelikle koruma ve avlanma amaçlı üretildiğini belirtmemiz gerekmektedir.

  ALFA Combat  serisinin  koruma ve spor amacı ile talep edilebilir olmasının bir diğer sebebi de yüksek güvenliğe sahip olmasıdır. Geri tepmesi düşük 9×19 mm parabellum mermi ile kullanımında; çelik kaplama,  güvenli tasarımı ve frenlenebilir silindir sistemi , tehlikeli durumlarda ALFA Combat’ı güvenilir bir silah haline getirmektedir.Öne çıkan bu özellikleri dışında ALFA Combat’ın barındırdığı özellikleri ve kullanım kombinasyonlarını ise şu şekilde ayrıntılı olarak sıralayabiliriz;  113 mm (4.4”)  namlu 210 mm (8.2”) toplam uzunluğa sahip olan bu silahı 850 gram ağırlığı ile hafif olarak niteleyebiliriz. 15 fişek kapasiteli 9x19mm parabellumun aksine yine Amerikan silah endüstrisinin ürünü olan 40 S&W, .45ACP ile 12 fişek kapasiteli kullanılabilen seri çelik tasarımı dışında polimer kaplı gövdesi ile de şık bir tasarıma sahiptir. Ayrıca silah kullanımında her ne kadar arka planda kalsa bile önemli bir unsur olan temizlik, bu üründe gözardı edilmemiş ve kullanıcıya kolaylık sağlamak amacı ile türevlerine oranla özellikle tetik ve  namlu bölgelerinin üretimi daha az parça tasarlanmıştır. Bu özelliklerin de etkisi ile ALFA Combat serisi hafif, hızlı temizlenir ve aynı hızda kullanıma hazır hale gelebilen yapısı ile polis, güvenlik görevlisi ve benzeri talep gruplarına odakla tercih edilebilir bir konuma çıkıyor.

  Günümüz itibari ile bir diğer Çek Cumhuriyeti üretimi olan uzun menzili ile dikkat çeken CZ serisinin gölgesinde kalmış olsa ve CZ serisinin CZ-75 modeli ile benzerliği dikkat çekici olsa da ALFA proj.  silah firmasının patenti altında ALFA serisi 90’lı yılların başlarında yeniden tasarlanarak üretime sunulmuş ve mukayese edilen silahlar ile karşılaştırılacak bir konuma yükselmiştir.Günümüzde silah endüstrisinin yol aldığı mesafeyi göz önüne alırsak  ALFA Combat’ın biçim ve özelliklerine benzer yapıda bir çok silah üretildiğini de söylemek mümkündür. Bugün ALFA Combat, benzeri olduğu bir çok majör tabanca ile karşılaştırılsa da barındırığı bütün artıları ile orjinal bir kombinasyon yaratmış ve imitasyonlarından rahatça sıyrılmıştır.Savaş ve benzeri durumları gözardı ettiğimizde geri kalan zaman diliminde en çok kullanılan silahları sıraladığımızda ALFA Combat  kesinlikle dikkat çekmektedir.Çek Cumhuriyeti’ne bağlı polis ve ülke içi güvenlik şirketlerinin hala kullandığı ALFA Combat’ın  bu başarısını barındırdığı bütün iç donanımı bir kenara kullanım kolaylığı, rahatlığı ve güvenilirliğine bağlayabiliriz.Uluslararası alanda da talebi yüksek olan ALFA Combat’ın güvenilirliğini,  uluslararası gümrük işlemleri sırasında ticareti ve geçiş kolaylığı en basit olan silahlardan biri olması ile teyit edebiliriz. ALFA Combat bugün hala silah endüstrisi için özgünlüğü örnek alınan ve alanında  klasikleşmiş bir örnektir.

   

  Yorum yok

  Yorum yapın