Atış Poligonları

Trap Nedir?

0

Uçan hedefler aracılığı ile yapılan bu atıcılık çeşidinde yıllar önce güvercinler kullanılıyordu. Güvercinlerin yön değiştirme duygusu ve nereye gidecekleri belli olmaması avcıların her zaman her yere doğru tetikte olmalarını gerektirmektedir. Eski zamanlarda adı “Clay Piegon” olan trap güvercini öldür anlamına geliyor. Gün geçtikçe bu yapılanın spor olmadığı anlaşılmasından dolayı güvercinlerin yerini plakalar almıştır. O dönemlerde güvercin yerine plaka kullanıldığından adı “Clay Target” olarak değiştirilmiştir. Bu dönemde bulunan poligonlar yerine tek düze bir poligon ve tek yöne giden hedefler kullanıldığından atıcıların atış özelliklerine gereken gelişmeyi sağlamamış olması nedeni ile geliştirilmesi hedeflenen Trap atış farklı yönlere giden plakalar ile olimpik trap’in alt yapısını oluşturmuştur. Dünyada giderek artan bir ilgi sayesinde her yıl birçok yeni atıcının katıldığı bu sporu biraz yakından tanıyalım.

trap trap2

Trap atış hangi tüfeklerle yapılır?

Trap atış genel olarak süperpoze veya yarı otomatik tüfekler ile yapılır. Trap tüfekleri genellikle 76 namlu ve full şoklu olarak üretilir. Plakaların kırılganlığı, düzgün uçuşu önemlidir. Tüfekleri seçerken giderek uzaklaşan hedeflere uyumu göz önüne alınmalıdır. Bunun anlamı tüfekten çıkacak olan saçmaların hedefe vurması ve kırması için bir arada gitmesi gerektiğidir. Tüfeklerde şok özelliği olarak kullanılan mobil şoklar tüfek namlusunda çıkan saçmaların birlikte gitmesini yada dağılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle dar mobil şok 4/4 veya 4/3 gibi aparatlar kullanılır. Uzaklaşan hedeflere atışın kolay olması için tüfeği kundağının dik konumda olması önemlidir. Bu sayede atış yaparken kendiliğinden üstleme verilmiş olacaktır. ISSE (Uluslararası Atıcılık Federasyonu)’nin koymuş olduğu kurallar gereği Trap atışlarında 7 1/2 numaralı saçmalı 24 gr. Fişekler kullanılır. Ayrıca nişan alımı sırasında sarsılmasını önlemek amacı ile tüfeğin ağır olması önerilir. Hafif tüfekler ile yapılan atışların geri tepmesi ve hava şartlarından dolayı başarısız olduğu kanıtlanmıştır. Atışlar sırasında değerler ve kullanılacak ekipmanlar kurallar ile sabitlendiğinden her atıcının şansı aynı derecede olmaktadır.

Trap Atış Nasıl Yapılır?

Trap atış poligonunda atıcı plakalara 15 metre uzaklıkta nişan pozisyonu alır. Bir çukurun içerisinden atılan plakalar üç makine tarafından fırlatılır. Bu üç makine sağa sola ve ortaya bilgisayarın belirlediği çerçevede plakaları fırlatır. Atıcı atış öncesinde hangi tarafa plaka atılacağını bilmediği için nişan pozisyonunu atış yapıldığı anda alacaktır. Bu avcıların av sırasında hızlı karar vermesine ve uygulamasına olanak sağlamaktadır. Plakların uçuş yüksekliği, makinenin 10 m uzağında en az 1,5 m en fazla 3,5 m olmak zorundadır. Atıcı ön kısmında bulunan mikrofona hazır olduğunun komutunu vermesi sonrasında plaka fırlatılır. Plaka çıktıktan sonra en fazla 76 m ileriye düşebilir. Ayrıca atıcılar yaptıkları 25 atışın 10 tanesini sağ 10 tanesini sol ve 5 tanesini ortaya çıkacağını bilmektedir. Sadece hangi atışta hangi koridorun sırası geldiğini bilme şansı yoktur. Toplam 5 atış istasyonunda atıcıların 5 tur dolaşması sonucu (25 atış) bir seri tamamlanmış olur. Her atıcı yarışma boyunca erkeklerde 125 plağa (5 seri, 5×25),bayanlarda 75 plağa (3seri, 5×25) atış yapar. Plakaların kırılması ancak puan kazandıran hareket olmasından dolayı gözle görülür biçimde kırıldığını göstermelidirler. Atıcıların her plakaya atabileceği iki adet fişek hakkı bulunur. Bunlardan birinde vurması 1 puan almasına yetecektir. Eğer bu iki fişek de isabet etmez ise buna “manke” adı verilir. Bir nevi ıskalamanın diğer adı olarak sayabilirsiniz.

Yorum yok

Yorum yapın