Atış Poligonları

Skeet Nedir?

0

Atıcıların eski yıllarda yaptıkları güvercin avlama sporu olarak gösterilen trap dalının giderek gelişen ve çok daha zor olan çeşididir. Atıcılık alanında trap’den çok daha hareketli olan bir geliştirme sporudur. Dünyada gelişme gösteren atıcılar Trap’in farklı çeşitlerinin de atıcıları geliştireceklerini hesaba katmış olacak ki plakaların setlere bölünerek yapılan Skeet adında bir çeşit ortaya çıkmıştır. Atıcıların av sezonunun kapanmasından sonra daha fazla ilgi gösterdikleri Skeet atışları kendilerinin her zaman avcılık sporuna uyumlu kalmasını sağlıyor. Avcı Skeet yarışlarında her an her yerden gelebilecek ve giderek uzaklaşacak olan plakayı tek bir kurşun hakkı ile burmaya çalışacaktır. Ayrıca sadece avcıların değil aynı zamanda hayvanları vurmaktan hoşlanmayan fakat atıcılığı seven kişiler tarafından da kullanılan bir atıcılık dalıdır.

skeet skeet2 skeet3 skeet4

 

Skeet Hangi tüfekler ile yapılır?

Skeet atıcılık alanında yapılan çeşitlerden en fazla hareket sahibi olan çeşididir. Trap’de bulunan sağ sol ve orta seçenekleri dışında bir plakadan fazla plakayı aynı anda vurmaya çalışmak hem atıcılara hem de izleyenlere çok daha fazla zevki dakika geçirtebilmektedir. Skeet tüfekleri genellikle 71 namlu ve açık şoklu olarak üretilirler. Skeet atıcılığı yaparken Trap gibi özel tüfeklerinizin olması gereklidir. Zaten her özellik sadece markalar ve çalışma sistemleri hariç kurallar ile belirli olduğundan tüfeklerin farkları olmayacaktır. Süperpoze ve yarı otomatik tüfekler ile yapılan bu atış çeşidi içerisinde aranan en önemli özellik, namlu şoklarıdır. Plakaların atışından sonra onları kırabilmek için saçmaların hedefe ulaşması gereklidir.

En uygun mesafede plağı vurmak için saçma dağılımının sağlanmasını görev edinen tüfek parçasına şok adı verilir. 140 km/h süratle atılan plakaların başka türlü vurulma imkanı zaten olmayacaktır. Skeet atışlarında 12 cal. 9 1/2 numara saçmalı 24 gr. fişekler kullanılır. Kurallar gereği daha kalın saçmalı (7-8 numara gibi) ve 24 gr.’dan daha ağır gramajlı fişeklerin kullanılması yasaktır. Trap atıcılığına göre farkları bulunan Skeet’te örneğin her plakaya bir adet fişek hakkınız bulunuyor. Ayrıca atış yapma sırasında tüfeğin bel hizasında olması ve plaka çıktıktan sonra nişan pozisyonuna geçilmesi gerekmektedir. Plakalar da kuleler arasında geçit yaptığından Trap’den çok daha zordur. Atıcılar tarafından bir bıldırcın avına benzetilen atış dalında puan almak oldukça zor gibi gözükse de artık uzun senelerdir bu sporla uğraşanlar için iki tane ayrı yöne gidecek olan plakayı ortalama düşüş saniyesine kadar vurmak her zaman yapılan sıradan bir iş gibi gözüküyor. Skeet tüfeklerinde yapılan değişiklikler sayesinde şok özelliklerinde dağılımı etkileyecek değişiklikler yapılmaktadır. Skeet Atışlar istasyonların belirli kurallarına göre atış yaptığınız özel bir daldır. Olimpik olarak yarışlarının bulunduğu bu dal dünyada giderek gelişen spor alt dalları arasında gösteriliyor.

Skeet Atış Nasıl Yapılır?

Skeet atışı trap atışına nazaran çok daha hareketli ve zordur. Dışarıdan bakıldığı zaman oldukça heyecan verici ve zor gözüken Skeet yıllardır bu spor ile uğraşanlar için hiçte o kadar zor değil. Atıcıların av sezonlarının kapatılması sonrasında kendilerini formda tutmak için kullandıkları skeet yarışları sırasında belirli kurallar vardır. Peki; bu kadar hızla gelişen ve özel silahlar ile yapılan skeet atışı nasıl yapılır?

Skeet yarışlarında erkeklerde 25 adet beş serilik, kadınlarda 25 adet üç serilik atışlar yapılır. Burada seri farklı bir pozisyondan atış yapma anlamına gelir. Yani erkekler 5 adet farklı pozsiyondan atışlar yapacaklardır. Her yarışmacı toplam 125 veya 75 adet atışını yaptıktan sonra en yüksek skoru yakalayan altı adet sporcu final aşamasına kalmaya hak kazanır. Final aşamasında 25 adet tek bir seriden oluşan atışlar yapılır ve bu atışların skoruna göre madalya sırası belirlenir. Yani ilk bölümde 1. Yada 2. Olmanıza gerek olmadan son final serisinde birinci olmaya odaklanabilirsiniz. Skeet atıcıları giysi ve aksesuara önem verirler,giysi olarak genellikle yelek kullanılır. Bu kıyafetler o kadar fazla çeşitlidir ki resmen bir atıcı modası var desek yalan olmaz. Gözlük atıcıların hem güneşten atışlarında başarısız olmamasını hem de plakalardan sekebilecek olan parçalarda gözleri korumasını sağlamaktadır. Atışlarda Özellikle çift atışlarda 140 km/h süratle birbirine zıt yönde uçan her iki plağı vurmaya çalışmak beceri ve antrenman isteyen bir iştir. Skeet atış programında plaklar her zaman aynı yükseklikten uçar ve aynı noktaya düşer. Büyük ve küçük iki kuleden atılan plakalar orta noktada yaklaşık 4.50 m.den geçer ve 65-67 m. uzağa düşer. Her atışta sadece bir adet fişek hakkınız olmasından dolayı plakaların yaklaşmasını beklemek oldukça riskli olacaktır. Kurallar gereği yapılan atışın vuruş sayılabilmesi için fırlatılan plakların kulelerin önündeki 40 m.’lik alan içerisinde vurulması gerekmektedir. Eğer plakalar ıskalanırsa buna “manke” adı verilir. Bu trap alanında da aynı isimle çağrılır.

Skeet atışında sıralama ve istasyonlar nasıldır?

Skeet atışlarındaki istasyonların ve atılacak plakaların özelliklerine bakalım

 1. İSTASYON  1 Tek, büyük kule plağına atış.

  1 Çift, önce büyük kule plağına, sonra küçük kule plağına atış.

  2. İSTASYON 1 Tek, büyük kule plağına atış.

  1 Çift, önce büyük kule plağına, sonra küçük kule plağına atış.

  3. İSTASYON 1 Tek, büyük kule plağına atış.

  1 Çift, önce büyük kule plağına, sonra küçük kule plağına atış.

  4. İSTASYON 2 Tek, önce büyük kule plağına, sonra küçük kule plağına atış.

  1 Çift, önce büyük kule plağına, sonra küçük kule plağına atış.

  1 Çift, önce küçük kule plağına, sonra büyük kule plağına atış

  5. İSTASYON 1 Tek, küçük kule plağına atış.

  1 Çift, önce küçük kule plağına, sonra büyük kule plağına atış.

  6. İSTASYON 1 Tek, küçük kule plağına atış.
  1 Çift, önce küçük kule plağına, sonra büyük kule plağına atış.

  7. İSTASYON 1 Çift, önce küçük kule plağına, sonra büyük kule plağına atış.

  8. İSTASYON 1 Tek, büyük kule plağına atış.

  1 Tek, küçük kule plağına atış.

 

 

Yorum yok

Yorum yapın