Paintball

Paintboll Nedir?

  0

  Ülkemizde ve dünyada giderek artan popülerliğe sahip olan, atıcılık ve silah kullanım özelliklerini geliştirirken hiçbir canlıya zarar vermeyen bir oyundur Paintball. Son 15 yıl içerisinde bir patlama meydana gelen özellikle gruplarla beraber oynanması nedeni ile şirket oyunlarına kadar giren Paintball diğer adı ile boyatopu oldukça eğlenceli bir oyundur. Genel olarak bakıldığında küçük bir savaşı andıran amacı ile birçok farklı senaryoyu gerçekleştirebilirsiniz. Dünyada takımlar kurularak arasında ligler yapılan bir oyun olması ve kurallara uyulması durumunda zarar vermeyecek ekipmanlar kullanılması nedeni ile tercih edilen Paintball ülkemizde de giderek popüler olmuştur. Peki; yaz, kış fark etmeden her türlü hava şartında oynanan ve doğal alanlar veya kapalı alanlarda farklı savaş senaryoları ile karşımıza çıkan bu oyun nasıl oynanır?

  paintball

   

  logoo

   

  ekipmanlar ekipmanlar1

  Paintboll’da kullanılan malzemeler nelerdir?

  Yukarıda bahsettiğimiz gibi eğer bir savaş oyunu ise ilk olarak bir silahımız birde kurşunumuz olması gerekiyor. Paintball oyununda silah olarak gazlı boya atan tüfekler, kurşun olarak boya topları kullanılıyor. Silahların özellikleri arka veya alt kısımlarından gaz yardımı ile mermi haznesinde bulunan boyaları hızla rakibe fırlatmak. Rakibe çarptığı anda patlayan ve rakibin üzerinde bir boya rengi oluşturan kurşunlar kimin ne kadar vurulduğunu da göstermiş oluyor. Paintball tabancalarının bir çok modeli ve markası bulunur. Oyuncuların yüzünde her ne kadar boya topu olsa bile çarptığında hasar vermemesi için kırılmaz camlı özel maskeler vardır. Bulunduğu alana uyum sağlaması ve olayın gerçek boyutuna oyuncuları sokması için kıyafetler genellikle askeri kamuflajlardır. Boya topları kalıntıları doğada kendiliğinden yok olduğundan ve gıda boyası olarak üretildiğinden dolayı tercih edilir. Boya toplarının tek sıkıntı yakın mesafeden çarptığında oldukça can yakacak hızla gelmesidir.

  Paintball Nasıl Oynanır?

  Genel olarak bakıldığında Paintball için net bir oyun senaryosu yoktur. Bu aslında bu oyunda ne kadar hayal gücü kullanacağınıza bağlıdır. İki takımdan oluşan birimler karşı tarafın senaryo gereği kalesini ele geçirmek, bayrağını çalmak veya rehinelerini kaçırmak gibi senaryolar ile karşı karşıya gelebilir. Bu sayede oynanan oyunda bir amaç olmasından dolayı oyun çok daha gerçekçi ve oynanabilir hale gelir. Oyun öncesinde senaryo belirlendikten sonra kurallar oyundaki hakemler tarafından oyunculara bildirilir. Bir oyuncunun vurulması onun kalesine tekrar dönmesine, ceza bölgesine gitmesine yada oyundan çıkmasına neden olabilir. Oyuncunun taşıdığı silah yada farklı bir ekipmana boya topunun isabet etmesi halinde bu oyuncu vuruldu olarak kabul edilir. Oyunda hakemler tarafından verilen kararlar oyun içerisinde karışıklığa neden olmaması için önemlidir. Vurulan oyuncu ceza bölgesine gidene kadar tekrar hasar almamak için elini yukarıya doğru kaldırarak ilerler, böylece oyuna devam edenler onun bir tehdit olmadığını anlarlar. İki takım arasında oynanan bu mücadele de 3 veya 5 el üzerinden oynanır. Her elde senaryo amacına hedeflenen zamanda ulaşamaz ise beraberlik ile sonuçlanır. Daha fazla el kazanan oyunu da kazanmış olacaktır.

  Her ne kadar boya tabancaları ve boya toplarıyla oynanan bir oyun olsa da bu oyununda güvenlik amacı ile uyulması gereken kuralları vardır

  1)       Oyuncu hiçbir şart altında kaskını veya koruyucularını çıkaramaz.

  2)       Boya topları yakın mesafeden oldukça can acıtıcı olması nedeni ile yakın mesafeden atış yapılmamalıdır.

  3)       Hakemin düdük sesinden sonra hiçbir oyuncu atış yapmaz.

  4)       Oyunda vurulan ve ceza bölgesine gidecek oyuncu elini kaldırmalı ve oyunda o anda olmadığını göstermelidir. 

  Yorum yok

  Yorum yapın