Kılıçlar

Kılıç

  0

  Eski zamanlarda kullanılan, çoğu bilimciye göre ilk ateşsiz silah olarak görülen, çeşitli uzunlukta olan kesici ve delici aletlere denir. Savunmak ya da hücum etmek amacıyla kullanılır.Eski zamanlarda savaşlarda kullanılan kılıçlar ateşli silahların ortaya çıkmasından sonra yerini ateşli silahlara bırakmıştır.Günümüzde hobi olarak ve süs eşyası olarak kullanılır. Eskrim sporunun da temel eşyasıdır.

  Eski zamanlarda kılıç ün ve şöhret getirirdi.Bu yüzden her ülke de kendine ait kılıçlar üretir, kendi kültürlerini o kılıçlara yansıtır kendilerince bir isim verirlerdi.Örneğin Japonların kılıcına Katana, Romalıların kılıcına Gladius, Türklerin kılıcına da Yatağan denir.

  Kılıçlar belde ya da bir askı takıldıktan sonra omuzda taşınabilir.Savaş esnasında ise bu durum zor olacağından ata bağlanan bir kemerin içine takılırdı.Kılıçların uzunlukları 50-200 santim arasındadır.200 santimden fazla ya da 50 santimden küçük kılıçlar da vardır.Ama bu kullanımları yaygın değildir. Süvarilerin kullandığı kılıçları bu genellemeden ayrı tutarsak Süvariler 4-5 metreye kadar olan kılıçları kullanırlar.

  Kılıcın 4 adet kısmı vardır.

  Sap/Kabza

  Kılıcın elle tutulan kısmıdır, genellikle bir el genişliğindedir.Üzerinde koruyucu kılıfı vardır.Tutmayı kolaylaştırır.

  Taban

  Kılıcın gövde bölümüdür.En uzun kısmıdır.Süvarilerin kullandıkları kılıçlarda gövde bölümü ortalama 3 metre olur.

  Balçak

  Kılıcın kabza ile gövde arasında kalan kısmıdır.Kılıç tutan eli karşıdan gelecek tehlikelere karşı korur ve kabzanın direk gövde ile olan temasını engeller, bu da kılıca hareket özgürlüğü verir.

  Kın

  Kılıcı içine koymamızı sağlar.Genellikle deriden yapılır.Kılıcı muhafaza eder ve taşınma esnasında herhangi bir kazaya sebebiyet verilmemesi için kullanımı yaygındır.

  Yorum yok

  Yorum yapın