Balık Avı

Olta Balıkçılığında Kullanılan Yemler Nelerdir?

  0

  Balıkçılığın bir türü olarak gösterilen olta balıkçılığında nerede olta salladığınız kadar hangi yemleri kullandığınız da çok önemlidir. Özellikle kullandığınız yemlerin hangi balıkların ilgi alanlarına girdiklerini bilmek balık tutmanın yarısını oluşturur. Balıkçılıkta iki türlü ana kategoride yem vardır. Bunlardan biri doğal yemler diğeri ise suni yani üretilen yemlerdir. Doğal yemler hayvanların doğaları gereği her zaman balıklara çok daha cazip gelmektedir. Olta balıkçığı yada deniz balık avcılığında kullanılan yerlerin başlıcalarına göz atalım.

  sülünes

  Sülünes: Etinin yumuşak olması sayesinde özellikle küçük balıklar tarafından tercih edilen Sülünes en fazla bulunan yemler arasında gösteriliyor. Kumun içinde yaşayan Sülünes balıkçılar tarafından rahatlıkla bulunabilmektedir. Genelde midye ve yumuşak etleri seven balıkların tercih ettikleri yemlerden olduğundan olta balıkçılığına uygundur.

  borukurdu

  Boru Kurdu: Genel olarak bir kurt olsa da dışı kumla kaplı bir boru içerisinde yaşadığından dolayı adı boru kurdu olarak adlandırılır. Yumuşak ve dayanıksız olduğundan dolayı kurdun ayıklanması sonrasında hemen kullanılması gerekiyor. Eğer kurur yada ölürse hem oltaya takmak zor olacaktır hem de taze yemlerden hoşlanan balıkların yakalanması bu yemle zorlaşır.

  kayakurdu

  Kaya Kurdu: Toprak kurtlarının yakın akrabaları olan bu yemler kıvraklığı ile balıkları cezbeder. Akrabaları ile aralarındaki tek fark kafa kısmında bulunan iki adet kıskaç olan Kaya kurdu özellikle deniz kenarındaki kayaların altlarında yaşarlar. Oltaya takılması ve suda hareket etmesi nedeni ile kolay bulunmasalar da olta balıkçılarının favori yemleri arasındadır.

  mamun

  Mamun: Kuma gömülü halde yaşayan mamunlar genellikle çipura ve mercan avında kullanılır. 5-6 cm boylarını geçmeyen türleri denizin 1 metre derinliğini geçemeyecek yerlerde bulunurlar. Kumun üzerine çıkması durumunda kolay hedef olan mamunlar karides ve teke ile benzemelerine rağmen aynı türden kesinlikle değildirler. Av sırasında mamunun canlı olması avın daha başarılı geçmesini sağlayacaktır.

  midye

  Midye: Olta balıkçılarının en fazla tercih ettikleri ve ulaştıkları midye balıkların yumuşak etlerine vurdukları yemlerdendir. Genel olarak renkleri siyah, kahverengi yada bordo olabilir. Kara midye yada diğer adı ile kıllı midye olarak da adlandırılır.

  Madya: Oltada sert bir yem istiyorsanız madya en yararlılarından olacaktır. Dış kabuğu ve eti oldukça sert olan madya oltadan hemen alınamadığından balığı yakalamanız kolay olacaktır. Kabuğu kırıldıktan sonra eti ayıklanarak oltaya takılır. Küçük balıklar bu yemi yemekte zorlanacaklarından iri balıkların avlarında kullanılması daha uygun olacaktır.

  Kalamar: Madya gibi eti sert olan yemlerden biridir. Küçük balıkların değil de iri balıkların avlanmasında yardımcı olacak olan kalamar on adet ayağı vardır. Bunlar kesilerek oltaya takılır. Tat olarak balıkların oldukça hoşuna giden yemlerdendir.

  Yengeç: Sargosyada çipura balıklarının en sevdiklerindendir. Fakat kesinlikle avlanma sırasında canlı olmalıdırlar. Ölü yengeç’e genellikle balık vurmaz. Taşların altında ve sahil kenarlarında sıkça bulabileceğiniz yem hem kepçe hem de elle toplanabilecek yemler arasındadır.

  Olta balıkçılığında genel olarak bulunduğunuz yer ve seçtiğiniz yem önemlidir. Bulunduğunuz yer balıkların geçiş noktalarından biri ise muhtemelen gün boyu hangi yemi kullanırsanız kullanın iyi bir av yakalayacaksınızdır. Yem özellikle balıkların daha çok cezbedilmesi gereken yerlerde kendisini gösterecektir. İyi avlar dileriz.

  Yorum yok

  Yorum yapın