Balık Avı

Derya Kuzusu Avlama

  0

  Balıkçılık nedir? Sularda yaşayan her türlü balığın avlanması, yetiştirilmesi, ticaret, ve balık ürünlerinin değerlendirilmesi. Çok eski zamanlardan beri insanların gıda ihtiyaçlarını gidermek için yapılan balıkçılık, elle tutma usulünden günümüzdeki modern balıkçılık teknolojisine kadar gelişme göstermiştir. Amatör bir spor olarak da bugün pek çok insan bununla meşgul olmaktadır.

  balik-tekne

  Balıkçılık hem meslek olarak hem de hobi olarak yapılan bir iş ya da uğraştır. İnsanlar eski çağlardan bu yana balıkçılıkla uğraşmışlardır. Göl, deniz, akarsu ortamlarında balık dışında midye, istridye, ahtapot, ıstakoz, mezgit, zargana ve karides de avlamıştır. Bu su canlılarını avlamak da balıkçılık adı altında geçmektedir. Balıkçılıkta avlanacak su canlısına göre çeşitli malzemelere ihtiyaç vardır. En basit anlamda olta veya balık avı ile yapılmaktadır. Balık tutmak için en uygun zamanın güneş batış ve doğuş zamanları olduğu söylenmektedir. Yine de balığın türüne göre avlanma saatleri ve avlanma mevsimi değişmektedir. Balık türünün korunmasında balık avlama sezonuna uyma ve balık türüne göre izin verilen malzemelerin kullanılması önem oluşturmaktadır.

  balikcilik_destek
  Balıkçılık belgesi için lazım olan evraklar nelerdir?

  • Başvuru dilekçesi, nüfus cüzdanı, fotoğraf ( 1 Adet ), belge ücret dekont

  Balıkçılıkta kullanılan belgeler nelerdir?

  • Amatör balıkçı belgesi: normal avlanma belgesidir.
  • Gerçek kişiler için su ürünleri ruhsat tezkeresi: Balıkçılık camiasında bu belge, sahip olduğu renkten dolayı sarı kağıt olarak adlandırılır.

  tekne

  Yorum yok

  Yorum yapın