Balık Avı

Balıkçılık

  0

  “Balıkçılık faaliyetlerinin kanunlar ile kontrol edilmesi”

  Balık avı,  avcılık faaliyetlerinin ilk ortaya çıktığı zamanlardan beri insanların besin kaynağı sağlamak için yaptıkları önemli bir av faaliyeti olmuş, bu av faaliyeti, balığın besin değerinin yüksek olmasının da anlaşılması ile bir sektör haline gelmiştir. Günümüzde denize kıyısı olan her ülkede belli kanunlar çerçevesinde balıkçılık faaliyetleri gerçekleştirilmekte ve bu faaliyetler, gıda sanayii için önemli bir hammadde kaynağını  oluşturmaktadır. Ancak tüm ülkelerin balıkçılık faaliyetlerini kontrol altında tutmak için oluşturmuş oldukları balıkçılık yasalarına göre esas olan  denizlerin biyoçeşitliliğine zarar vermeyecek şekilde balık avı faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Özellikle  nesli tükenmekte olan balık türlerinin avlanması konusu kanunlar ile güvence altına alınmış böylece bu balık türlerinin yok olması engellenmeye çalışılmıştır.

  avrupa-balikcilik

  “Balık avında avlanma  zamanları”

  Balıkçılık kanunları kapsamında balıkçıların ve balıkçılıkla hobi olarak ilgilen kişilerin balık avı faaliyetlerini özellikle nesli tükenmekte olan balık türlerinin üreme mevsimlerinden sonra gerçekleştirmesi gerekmekte böylece damızlık konumundaki balıkların çoğalmalarını gerçekleştirilmeden avlanmaları engellenmiş olmaktadır. Çeşitli balık türlerinin üreme dönemleri farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple balıkçılık faaliyeti ile ilgilenen kişilere bu konu ile ilgili  eğitim verilmesi gerekmektedir. Biyoçeşitliliğine korunmasına dikkat edilmesi bu noktada en önemli hedef olmakta balıkçıların bu hedefe uyacak şekilde en verimli balık avını gerçekleştirebilecekleri zamanı belirlemeleri kendi  inisiyatiflerine bırakılmaktadır.

  balik-av

  “En verimli balık avı zamanları”

  Balıkçılıkta, balık avının en verimli şekilde gerçekleştirilmesine etki eden bir takım faktörler bulunmaktadır. Suyun ısısı, rüzgarın yönü ,rüzgarın  şiddeti ve akıntı balık avı verimliliğini etkileyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bunun dışında balıkların mevsimlere göre açlık durumlarının saptanması ile verimli bir av faaliyeti gerçekleştirebilmek de mümkün olmaktadır. Burada balık avı faaliyetini etkileyen faktörler ve balığın açlık durumunun kombine bir şekilde düşünülmesi gerekmektedir.

  balikcilik

   

  Örneğin ilkbaharda, kıştan yeni çıkmış balığın aç olduğu söylenebilmekte, fakat balık sabahın erken saatlerinde avlanmaya çalışılırsa su soğukluğundan dolayı yemlenme isteği duymadığından avlanması  da zorlaşacaktır. Ancak aynı balık  ilkbaharda öğle saatlerinden sonra güneşin suyu ısıtması sebebiyle yemlenme ihtiyacı duyacak olan balığın avlanması çok daha kolay olacaktır.

  Bal?kç?l?k

  İnceleme
  2011 yılından beri SilahGalerisi.com için araştırmalar yapıp silah severlere en kaliteli bilgileri sunmak için çalışmaktayım.

  Yorum yok

  Yorum yapın