Avcılık

Kara Avcılığı

  0

  Kara avcılığı başlı başına bir avcılık türü olup bu avcılıkta uçan hayvanların ve memeli hayvanların av olması söz konusudur. Kişilerin çeşitli kamp faaliyetleri sırasında ya da özel olarak düzenledikleri av günlerin avlanarak keyifli vakit geçirebilmeleri mümkündür. Kara avcılığı genellikle iyi silah kullanmasını bile ve tüfek ve silahı kontrol edebilen kişiler tarafından tercih edilmektedir.  Kara avcılığında çeşitli atış teknikleri bulunmaktadır. Burada av silahının kullanılması ile ilgili ilk kavram davranma kavramı olarak karşımıza çıkmakta, davranma,  av hedefinin belirlenmesinden avın vurulmasına kadar olan tüm hareketler olmaktadır. Yani avcının tüfeği omuzladıktan, atışını gerçekleştirene kadar gerçekleştirdiği tüm hareketler davranma olarak adlandırılmaktadır. Kara avcılığında davranma kısmının en düzgün şekilde gerçekleştirilmesi başarılı bir av için en gerekli durumdur. Yani kişinin av silahını olabildiğince düzgün kontrol edebilmesigerekmekte bunun yanında avın iyi bir şekilde hedeflenmesi  de önemli olmaktadır.

  av-kopegi

  Kara avcılığında atış tekniği
  Kara avcılığının atış teknikleri kullanılan silahın cinsine göre değişmektedir. Başarılı bir av için avcının kurşunun namludan çıktıktan sonraki hareketini önceden düşünebilmesi gerekmektedir. Böylece kurşunun ava ulaşması daha kolay olacaktır. Aksi halde av tek bir atışta  vurulamadığında, ikinci atış için bir şans bulunmayabilir ve av korkarak kaçabilir. Bu sebeple av faaliyetleri ile ilgilenmek isteyen bir kişinin öncelikle atış teknikleri ile ilgili eğiti alması gerekmektedir.

  av-sezonu

  Burada özellikle tüfek ile yapılan av faaliyetlerinde tüfeğin kontrol edilebilmesi konusu oldukça önemli olmaktadır. Avcının tüfeği omuzlayıp atışını gerçekleştirdiği sırada en önemli konu bedenin sıkılmaması gerektiği konusudur. Atış sırasında kaslar kasıldığında, tetiğe basıldığında, tüfeğin geriye doğru hareketiyle  namlu hedeften kayacak ve av kaçırılacaktır. Tüfek kullanmak normal bir silah kullanmak kadar basit olmamakta, normalde zaten ağır olan bir tüfeğin atış sırasında geriye doğru ağır ve ani bir hareket yapacağı unutulmamalıdır.

  geyik-avi

  İnceleme
  Bu bilgi yararlı mı?
  2011 yılından beri SilahGalerisi.com için araştırmalar yapıp silah severlere en kaliteli bilgileri sunmak için çalışmaktayım.

  Yorum yok

  Yorum yapın