Avcılık

DÜNYADA AVCILIK

  0

  Avcılık Dünyada her alanda ve her ortamda bulunan yaban hayvanlarının spor ve çeşitli isteklerle av olarak vurulması yakalanması anlamına gelmektedir. Avcılık geçmişten günümüze kadar pek çok çeşitli tekniklerle yürütülen bir alan olmasından dolayı geçmişte ilk çağlardan itibaren yemek bahanesiyle avlanma yapılmakta idi. Av yemek avı veya zevk avı spor avı olarak 3 kısımda ayrılmaktadır.

   

  Yemek avına örnek verecek olur isek pek çok alanda avlanma yapıldığını bilmeliyiz bunlardan bazıları ise balık avı,ördek avı,teklik avı,domuz avı,geyik avı ve daha pek çok alanda avlar yapılmakta. Bu avların etleri besin eksiğinin giderilmesi için yapılan avlar olmalarından dolayı dünyamızda avcılık çok çeşit hale gelmektedir.

   

  Zevk avlarına örnek verecek olur isek Ülkemiz Müslüman bir ülke olmasıyla genellikle batıda ve doğu Anadolu da yapılan en çok av seçeneği domuz avıdır. Bu avın amacı tamamı ile zevkten ve domuz etinin dinimizde yenmemesi ilk tercih olarak görünmüş olsa dahi domuz avından derisi sayesinde geçimini sağlayan avcılarımızda bulunmaktadır.

   

  Spor avlarına örnek verecek olursak ; Çeşitli alanlarda ve çeşitli bölgelerde spor avları olarak kaşımıza çıkan başlıca av konularının en başında tatlı ve tuzlu balık avları gelmektedir.

  Spor avlarına en çok rastlanılan mekan olarak örnek verecek olur isek 1’ci sırada Galata köprüsü yer almakta. Galata köprüsü Eminönü ilçemizle Kara köy arasında kurulmuş olan ve en işlek yerlerimiz arasında kurulmuş bir köprü olmasından dolayı bu köprü üzerinde spor balık avı avcılığı görülmektedir.

  Yorum yok

  Yorum yapın