Avcılık

AVCILIK NEDİR

  0

  Avcılık;Yabani hayvanları canlı biçimde yakalayarak veya öldürerek yakalanma isine avcılık denir. Avcılık İlk insanlardan günümüze kadar gelmiş bir uğraştır. Bu uğraşta geçmişte mağara insanlarının yaptıkları avcılık işlemi günümüzde farklı hale gelmiştir. M.Ö yaşamış olan insanlar mağara adamları ve mağara insanlarının yaptığı avcılık yemek,giyecek ve kendilerini çeşitli hayvanlardan ve kabilelerden korumak için yapılan bir işlevdi.

   

  Avcılık ilk çağa kadar besin ve giyecek kesiminde kullanılan bir yöntem idi. İlk çağdan sonra avcılık zevkine ve eğlence için yapılan bir araç olması günümüzde de sürmekte. Avcılık yapılarak birçok çeşit avlar yapılmaktadır. Bunlardan bazıları büyük av hayvanlarına bağlı avlar, Kürklü av hayvanları için yapılan avlar, Kuş avları,balık avları dır. Av sırasında kullanılan malzemeler genellikle avın türüne göre çeşit göstermektedir.

   

  Avcılıkta kullanılan en yaygın av silahları tüfekler ve ateşli silahlar yaralama ve etkisiz hale getirmek için kullanılırlar. Oklar,oltalar ve mızraklar  yaralı olarak avın ele geçirilmesini sağlayan silahlardır. Kementler,ipler,kapanlar ve çeşitli malzemeler avın sağ olarak ele geçirilmesini sağlamaktadırlar.

  Yorum yok

  Yorum yapın